LECZENIE KANAŁOWE – ENDODONCJA

LECZENIE KANAŁOWE – ENDODONCJA

W naszym gabinecie pracują najlepsi specjaliści zajmujący się leczeniem kanałowym, a do tego posiadamy WSZYSTKIE niezbędne, nowoczesne urządzenia aby przeprowadzić prawidłowo leczenie kanałowe:

➡️ mikroskop zabiegowy najbardziej zaawansowany technologicznie

➡️ najnowszy system do maszynowego opracowywania kanałów

➡️ najnowszy system do wypełniania kanałów ciepłą gutaperką

➡️ ultradźwięki do udrażniania kanałów

➡️ radiowizjografia cyfrowa

Polecamy poniższy tekst aby zaznajomić się z procedurą leczenia kanałowego:

    ENDODONCJA, CZYLI LECZENIE KANAŁOWE ZĘBÓW – KROK PO KROKU.

Idealną sytuacją dla każdego z nas byłoby posiadanie naturalnie zdrowych, mocnych zębów. Niestety w większości przypadków wizyty u lekarza stomatologa są koniecznością, zwłaszcza gdy pojawia się ból lub część zęba ukruszy się, co wygląda nieestetycznie. Leczenie kanałowe (czyli endodoncja) jest jedną z najpopularniejszych i najbardziej skutecznych metod leczenia zębów. Aby przekonać się o jej dużych możliwościach uzyskania pozytywnych efektów najlepiej poznać przebieg leczenia krok po kroku. 

Krok 1:  Budowa zęba

Zęby generalnie służą do krojenia i rozdrabniania pokarmu, a także do do ochrony nerwów i naczyń krwionośnych (zwanych miazgą zębową) usytuowanych w kanale korzeniowym i odpowiedzialnych za jego procesy życiowe. Zbudowane są z zębiny, która w obrębie korony pokryta jest szkliwem. Stanowi ona rdzeń zęba.

Krok 2️:  Skąd się bierze stan zapalny

W pewnych sytuacjach do delikatnej struktury miazgi mogą dostać się drobnoustroje, które rozmnażając się mogą spowodować utworzenie stanu zapalnego miazgi, co objawia się silnym bólem. Infekcja może rozprzestrzenić się na kość wokół bolącego zęba, lub spowodować stan ropny oraz obumarcie miazgi. W takiej sytuacji leczenie kanałowe jest najlepszym rozwiązaniem.

Krok 3:  Od czego zacząć?

Lekarz określa długość oraz kształt kanału na podstawie zdjęcia rentgenowskiego i przy pomocy urządzenia do mierzenia długości kanałów, następnie ostrożnie otwiera wejścia do kanałów. Aby do odsłoniętego zęba nie przedostały się bakterie ze śliny oraz dla ochrony przed środkami chemicznymi, którymi oczyszcza się kanał, leczony ząb osłania się specjalną gumą nazywaną koferdamem. Kanały oczyszcza się i opracowuje maszynowo specjalnymi narzędziami wykonanymi ze stopów niklowo-tytanowych, aby dokładnie usunąć bakterie z zainfekowanego fragmentu miazgi oraz z otaczającej ją zębiny. Nowoczesny sprzęt pozwala na dokładne oczyszczenie i wypłukanie środkami bakteriobójczymi nawet bardzo krętych i wąskich kanałów.

Krok 4:  Endodoncja mikroskopowa

Aby jak najlepiej dotrzeć do wąskich kanałów, konieczne jest użycie specjalistycznego sprzętu do optycznego powiększenia obrazu. Nowoczesne mikroskopy stomatologiczne pozwalają na uzyskanie dokładnego, kilkukrotnego powiększenia, a tym samym dokładniejszy obraz leczonego zęba dla skrupulatnego wykonania nawet skomplikowanych zabiegów.

Krok 5️:  Wypełnienie kanału

Końcowym etapem leczenia jest wypełnienie korzenia materiałem światłoutwardzalnym, co gwarantuje hermetyczne zamknięcie korzenia oraz zabezpieczenie przed dostaniem się bakterii i powstaniem stanu zapalnego.

Same zalety nowoczesnych metod leczenia

➡️ skrócony czas leczenia

➡️ zmniejszone uczucie dyskomfortu podczas zabiegu

➡️ dokładniejsze oczyszczenie z bakterii

➡️ możliwość opracowania i wypełnienia nawet najbardziej krętych i wąskich kanałów

➡️ szczelne wypełnienie zapobiega nawrotom infekcji

➡️ dobrze wyleczony ząb może nam służyć jeszcze wiele lat‼️

źródło: medonet.pl