WYBIELANIE ZĘBÓW

Wybielanie Zębów

 

Jedną z technik stosowanych w stomatologii estetycznej jest wybielanie zębów, które w Polsce staje się coraz popularniejsze. Barwa zębów ulega zmianie pod wpływem wielu czynników, np. substancji barwnych (pochodzących z kawy, herbaty, tytoniu, pożywienia), które przylegają do powierzchni szkliwa lub wchodzą w skład osadów nazębnych. Kolor zębów zmienia się również z wiekiem, kiedy to dochodzi do zmiany przezierności i koloru zębiny.

W celu poprawy koloru zębów specjaliści w naszym gabinecie mają do dyspozycji kilka metod. Należy jednak pamiętać, że przed każdym rodzajem wybielania powinno się wykonać profesjonalne czyszczenie zębów, wyleczyć wszystkie ubytki próchnicowe, wymienić nieszczelne i przebarwione wypełnienia (przede wszystkim wykonane z amalgamatu). Po zabiegu wybielania może również nastąpić konieczność wymiany nieestetycznych wypełnień, jednakże bezpośrednio po każdym rodzaju wybielania, łączenie wypełnień z zębem jest utrudnione. W celu uniknięcia niepowodzeń należy odczekać co najmniej 7 dni od zabiegu. Wczesne bowiem założenie wypełnień może być niesatysfakcjonujące ze względu na nieodpowiednio dobrany kolor, ponieważ w okresie od 7 do 14 dni po zabiegu zęby delikatnie ciemnieją. 

Przeciwwskazania:  

nadwrażliwość zębów, 

występowanie próchnicy, nieszczelnych wypełnień oraz wypełnień z amalgamatu, 

alergia na nadtlenki, ciąża i okres karmienia piersią.

Podczas wizyty konsultacyjnej zostaniesz szczegółowo zapoznany z technikami wybielania, a nasi specjaliści zaproponują Ci najodpowiedniejszą i najskuteczniejszą metodę wybielania dostosowaną do występujących przebarwień. 

Wybielanie profesjonalne (tzw. gabinetowe)

Do wybielania zębów w gabinecie stomatologicznym stosuje się nadtlenek mocznika i wodoru o dużym stężeniu (35-50%). W celu przyspieszenia reakcji utleniania stosujemy najnowocześniejszą lampę plazmową. Zabieg wybielania wszystkich zębów trwa około 2 godzin. Preparat wybielający nakładany jest na zęby w trzech dwudziestominutowych sesjach. Końcowym etapem zabiegu jest zabezpieczenie zębów preparatem znoszącym nadwrażliwość. Efekt wybielania jest już widoczny bezpośrednio po wybielaniu, jednak ostateczny rezultat uwidacznia się po około 72 godzinach. Niewielki odsetek pacjentów odczuwa nadwrażliwość zębów przez pierwsze 24 godziny po zabiegu. Efekt wybielania utrzymuje się od 1 roku do 3 lat, w niektórych przypadkach może być trwały. Wybielanie profesjonalne możemy powtarzać nie częściej niż raz w roku.

Wybielanie nakładkowe (tzw. domowe)

Obecnie najczęściej stosowaną metodą wybielania zębów jest wybielanie nakładkowe w domu. W tej metodzie używany jest środek zawierający nadtlenek mocznika o stężeniu od 10 do 20%. 

Pierwsza wizyta polega na pobraniu wycisków zębów w celu przygotowania indywidualnych nakładek (szyn) do wybielania. Wykonywana są one ze specjalnej folii, w której występują zagłębienia, tworzące miejsce dla preparatu wybielającego. Na kolejnej wizycie lekarz przymierza i dopasowuje szyny, wybiera odpowiedni środek wybielający, udziela instruktażu użytkowania nakładki i aplikowania preparatu. Następnie ustalany jest termin wizyty kontrolnej. Wybielanie w nakładce może odbywać się w trybie dziennym ( zakładamy ją na około 2 godziny) lub nocnym. W celu uzyskania oczekiwanego efektu nakładkę stosujemy średnio od 2 do 4 tygodni, osiągając efekt podobny do jednokrotnego profesjonalnego wybielania w gabinecie. Warto zaznaczyć, że najlepiej jest wykonać nakładkę tylko dla jednego łuku – szczęki (górny łuk zębowy). Zęby górne łatwiej i szybciej ulegają wybielaniu, ponieważ wybielacz w górnej części działa bardziej efektywnie ze względu na mniejszy dostęp śliny oraz lepsze utrzymanie żelu wybielającego w nakładce. Można w ten sposób samodzielnie porównać zęby już wybielone z pozostałymi, a dzięki temu łatwiejsze jest regulowanie intensywności wybielania przez lekarza. Efekt wybielania utrzymuje się podobnie długo, jak w przypadku wybielania jednowizytowego w gabinecie. Wybielanie nakładkowe możemy powtarzać nie częściej niż raz na 6 miesięcy. Nakładki mogą być wykorzystane wielokrotnie, o ile nie stwierdzamy uszkodzeń ich powierzchni (pęknięcia, czy przedziurawienia).

Wybielanie zębów martwych

Pojedyncze zęby mogą ulec przebarwieniu spowodowanemu przez ich nieprawidłowe leczenie endodontyczne (czyli kanałowe), chorobę miazgi zęba, zastosowanie do wypełnienia kanału past zawierających barwniki. Przed przystąpieniem do wybielania zęba martwego należy upewnić się, że leczenie endodontyczne zostało wykonane prawidłowo (w tym celu wykonuje się zdjęcie rtg zęba), jeśli nie – należy przeprowadzić prawidłowe leczenie endodontyczne. 

Na wizycie zostaje stworzony dostęp do jamy zęba i wówczas wybielacz (nadtlenek wodoru lub mocznika) zostaje wprowadzony do komory zęba. Ząb zostaje zabezpieczony wypełnieniem tymczasowym, a środek wybielający pozostaje w zębie od 2 do 7 dni lub do momentu stwierdzenia przez pacjenta, że ząb jest znacznie jaśniejszy od sąsiednich (zadowalający efekt może pojawić się nawet po kilku godzinach). Jeśli po 7 dniach nie występuje dostateczny efekt wybielania, zabieg należy powtórzyć. Środek wybielający może być zakładany do 4 razy. 

Według danych naukowych wybielanie zębów martwych pozwala na uzyskanie oczekiwanego rezultatu w około 50% przypadków, więc nie możemy stwierdzić, że ten sposób wybielania będzie zawsze skuteczny. Jeśli chodzi o efekt – możemy się nim cieszyć aż do 2 lat.